MATEMATIIKAN PÄIVÄT 2006
sekä 2. Suomalais-virolainen matematiikan kollokvio

Tampereen teknillinen yliopisto 4.1.-5.1.2006

Etusivu
Ohjelma
Matkustaminen
Majoittuminen
Ilmoittautuminen
Järjestelytoimikunta Tampereen kaupungin matkailu

In English

 

 

Ilmoittautuminen

Matematiikan päiville ilmoittautuminen tapahtuu ilmoittautumislomakkeella. Muistathan, että ilmoittautumisesi hyväksytään lopullisesti vasta kun olet maksanut osallistumismaksun.

Tapahtuman maksut

Osallistumismaksut ovat:
30€/hlö (sis. ruoat, kahvit ja abstract -kirja)
Päätoimiset perustutkinto-opiskelijat 20€/hlö (sis. ruoat, kahvit ja abstract -kirja)

Maksutiedot:
Saaja:Tampereen teknillinen yliopisto/matematiikan laitos
Tili: Nordea 166030-104714
Viite: matpäivät2006 sekä osallistujan nimi

Keskiviikkona 4.1 järjestetään konferenssi-illallinen Cumulus Pinjan yhteydessä olevassa Olympia-salissa. Konferenssi-illallisen hinta on 35€/henkilö ja jokainen osallistuja kustantaa illallisen itse. Konferenssi-illalliselle osallistumisesta tulee ilmoittaa ilmoittautumisen yhteydessä ja maksu illallisesta suoritetaan osallistumismaksun yhteydessä.

Sessioesitelmän pitäminen

Matematiikan päiville osallistuvat voivat pitää esitelmiä tutkimustuloksistaan ja/tai opetuksen kehittämisestä. Esitelmien pituus riippuu käytettävissä olevasta ajasta ja on n. 20-25 minuuttia keskusteluineen. Käytössä on normaali av-varustus (taulu, piirtoheitin, dataprojektori).

Halukkaat esitelmänpitäjät voivat ilmoittautua sessioiden puheenjohtajille lähettämällä näille sähköpostitse esitelmänsä abstraktin pdf -muodossa viimeistään to 15.12.2005.

Sessioiden puheenjohtajat ja heidän sähköpostiosoitteensa:

Yleinen matematiikka (diskreetti matematiikka): Lauri Hella (lauri.hella(at)uta.fi)
Yleinen matematiikka (analyysi): Sirkka-Liisa Eriksson (sirkka-liisa.eriksson(at)tut.fi)
Yleinen matematiikka (matemaattinen systeemiteoria): Seppo Pohjolainen (seppo.pohjolainen(at)tut.fi)
Sovellettu matematiikka ja teollisuusmatematiikka: Robert Piché (robert.piche(at)tut.fi)
Tilastotiede: Erkki Liski (erkki.liski(at)uta.fi)
Datan analyysi: Esko Turunen (esko.turunen(at)tut.fi)
Matematiikan opetus: Harry Silfverberg (harry.silfverberg(at)uta.fi)
Tietokoneavusteinen matematiikan opetus: Simo Kivelä (simo.kivela(at)hut.fi)

Erottuakseen matematiikan opetuksen sessiosta tietokoneavusteisen matematiikan opetuksen sessio keskittyy käytännön sovelluksiin ja on enemmän demo -luonteinen. Tietokoneavusteisen matematiikan opetuksen sessiossa on mahdollista esitellä esim.digitaalisessa muodossa olevaa oppimateriaalia, oppimissovelluksia ym. tietoteknisiä käytänteitä matematiikan opetuksessa. Sessiota varten on varattu ATK-luokka, joten myös sessioon osallistujilla on mahdollista kokeilla (esim. yleisessä verkossa) saatavilla olevia sovelluksia.

Abstraktin ohje:

Abstraktin voi tehdä alla olevan mallin mukaisesti jollakin soveltuvalla tekstinkäsittelyohjelmalla, kuten esimerkiksi MS Wordillä tai TeXillä. Ennen lähettämistä muunna lyhennelmä pdf -muotoon. Päivien ohjelma koostetaan näistä pdf -muotoisista lyhennelmistä, joten ole tarkkana, että abstrakti on kunnossa ennen kuin sen lähetät.

Abstraktin on korkeintaan yhden A4-sivun mittainen. Sen voi tehdä suomeksi tai englanniksi.

Otsikko: Times 14, Isot kirjasimet,
Nimet: Times 14, bold
Osoite: Times 12
Teksti: Times 12 tai vastaava.

Katso myös esimerkkiabstrakti(PDF).


Päivitetty 18.11.2005 HR